Kärleksfest på Mikaeli marknad






Kärleksyra råder när Fredriksdal museer och trädgårdar öppnar grindarna till Mikaeli marknad söndag 28 september. Kom och titta på äkta skördebröllop, följ kärleksstigen och upptäck gamla tiders bröllopsfester. Temat lär synas och höras på flera platser under marknadsdagen.
Tänka sig, på årets skördemarknad kommer flera äkta par att viga sig i Engelska parken. Bröllopen börjar klockan 12.30 och håller på fram till och med 15.30. Här finns bröllopsbord i allmogestil, feststämning med bröllopskaka och Fredriksdals äppelmust. Miljön ramas in av buketter, kransar, kronor, girlanger och äreport. Perfekt för både nygifta och marknadsbesökare som vill ta kärleksfulla fotografier.
Men kärleken tar inte slut där. På Lillarydsgården får du möta gårdsfolk anno 1840, bli spådd i kaffesump och se dramat Den giftaslystna pigan. Vid herrgården erbjuder Nicolaiskolans elever styling, frisyruppsättningar och vandrande teater i vita, redesignade kläder. Missa inte heller de fina vintagebröllopsklänningarna i södra flygeln och den lilla skulpturparken på temat kärlek i köksträdgården.
På programmet finns också en liten utställning på Kulturmagasinet om bröllopsklänningar, en kärleksstig med gamla tiders skrock, möjligheten att skicka hälsningar till någon speciell och att skapa nya kärleksminnen.
I år spirar sannerligen kärleken över hela museiområdet. Från dofter och minnen på Electa till kärlekshistorier på Ågård och kärleksäpplet i fruktutställningen på herrgården. Kom och ta del av en marknad fylld av både tradition och romantik.
När: 28 september
Var: Fredriksdal museer och trädgårdar
Entré: 175 kronor, fri entré med Kulturkortet och för barn och unga upp till och med 18 år