Trio Kvint på Dunkers kulturhus
När Trio Kvint står på scen möts olika klassiska musiktraditioner i ett personligt uttryck. Söndag 8 februari gästar trion Dunkers kulturhus med ett program som rör sig mellan armeniska klanger, ungersk folkmusik och en svit för piano, violin och klarinett av Darius Milhaud.
Det finns mycket att hämta i den klassiska musikvärlden. Stycken att utforska, tempon att bemästra och traditioner att utmana. Kvällens konsert inleds med ett rejält energipåslag när trion tar sig an ungersk folkmusik i Kontraster av Béla Bartóks. Därefter går den musikaliska resan vidare till Armenien med Trio av Aram Chatjaturjans. Konserten rundas av under fransk flagg med Mildhauds svit för piano, violin och klarinett.
Trio Kvint är en nystartad ensemble från Malmö och består av Malin Nyström, violinist och konsertmästare i Malmö Symfoniorkester, Gustav Wetterbrandt, klarinettist i Malmö Symfoniorkester samt Markus Kvint, frilanspianist och tidigare solist med bland andra Kungliga Filharmonikerna och Norrköpings Symfoniorkester.
Biljetter köps på plats på Dunkers kulturhus eller online via ticketmaster.se. I ett nytt samarbete med Helsingborgs kammarmusikförening får du med Kulturkortet 40 kronor rabatt på biljettpriset.
När: 8 februari 16.00–18.00
Var: Dunkers kulturhus
Rabatt: med Kulturkortet 160 kronor, ordinarie biljettpris 200 kronor