Breath in the wild med Shiraz Amar

29 oktober 2025, 13:00 - 13:45

29 okt
Breath in the wild med Shiraz Amar

Vad är dans? Dans kan vara allt, lika gärna tre dansande tält. Breath in the Wild är en samtida dansföreställning som bjuder in unga och vuxna på en absurd rörelseresa i förvandlingens tecken. Rekommenderas för barn från 3 år med familj.

Genom humor och popkulturella referenser spelar verket med publikens förståelse av olika fenomen på scenen. Tältens rörelse uppmuntrar barnen att kommentera och skratta, en spännande och energigivande upplevelse. Är tälten djur? Monster? Människor? Marsianer? Insekter? Eller kanske något helt annat? Det är öppet för fantasins tolkning och det är vilt.

Föreställningen är 45 minuter lång inklusive 15 minuter eftersamtal.

Medverkande
På scen: Love Andersson, Jennie Berglsi och Molly Engblom
Av: Shiraz Amar
Ljusdesign: Jim Nurminen
Musik: C+C Music factory ft. Freedom Williams, Bee Gees
Foto: Nils Gunnars

Om Shiraz Amar
Shiraz Amar är en fristående samtida dansare och koreograf som arbetar i Europa. Inspirerad av Susanne K. Langers ord ”Ingen konst lider av mer missförstånd, envisa fördomar och obegripliga tolkningar än konsten att dansa”, är Shiraz vision av dans att skapa föreställningar som är attraktiva för människor i alla åldrar och från olika bakgrunder. För att uppnå detta blandar hon experimentella dansmetoder med traditionella samt använder sig av popkulturella referenser och scenkonventioner som en grund för att abstraktion och absurditet ska växa fram.

När: 29 oktober 13.00–13.45 och 15.00–15.45
Plats: Teatersalen, Dunkers kulturhus
Entré: fri entré

Breath in the wild med Shiraz Amar

  • Längd: 45 minuter

Plats

Teatersalen, Dunkers kulturhus
Kungsgatan 11
252 21 Helsingborg

Visa på karta
Prenumerera på vårt nyhetsbrev