HSO – Film- och Gamingmusik – Familjekonsert

18 mars 2026, 18:00 - 18:50

18 mar
HSO – Film- och Gamingmusik – Familjekonsert

Biljett

Köp biljett

Vi möter orkestermusik varje dag – utan att vi tänker på det! Den symfoniska musiken omsluter oss när vi tittar på film, följer tv-serier eller spelar spel. Under denna konsert får du chansen att upptäcka orkesterns kraft och ta in hur musiken känns, och vilka bilder den ger. Vi kommer att få höra dramatisk, vacker, skrämmande och härlig filmmusik från exempelvis Harry Potter, men även musik från spel som Valheim och Captain Marvel. Lägg också till orkestermusik av Tjajkovskij, Puccini och Ravel, som berättar var dagens spel- och filmmusik har sina rötter.

Tillsammans med Helsingborgs Symfoniorkester guidar våra unga presentatörer, Sigrid och Olle, publiken genom en värld av musik som är både helt ny och urgammal, välkänd och okänd – alltid fylld av känslor och bilder.

– Vi vill att ungdomarna ska känna musiken i både kropp och hjärta, och uppleva Konserthuset som en varm och välkomnande plats – en plats där man vill vara! säger Jakob Hultberg, dirigent.

Vi ses på nästa nivå! Varmt välkommen!

Konsertens längd: Ca 50 minuter
Paus: Nej
Rekommenderad ålder: Från 7 år
Medverkande
Helsingborgs Symfoniorkester
Presentatör Olle Wåhlstedt och Sigrid Hultberg
Dirigent Jakob Hultberg
Regissör Katarina Sörenson

HSO – Film- och Gamingmusik – Familjekonsert

  • 18 mars 2026, 18:00 - 18:50
  • Längd: 50 minuter

Prisintervall

  • Minimipris för sittande: 85 kr
  • Maximipris för sittande: 130 kr

Biljettyper

Ordinarie

  • Sittande
  • Minimipris:: 130 kr
  • Maximipris:: 130 kr

Barn - 18 år

  • Sittande
  • Minimipris:: 85 kr
  • Maximipris:: 85 kr

Ungdom 19-25 år/Stud

  • Sittande
  • Minimipris:: 110 kr
  • Maximipris:: 110 kr

Plats

Helsingborgs Konserthus
Roskildegatan 1
25221 Helsingborg

Visa på karta
Prenumerera på vårt nyhetsbrev