Vissa somnar helt – pianokonsert och drömsk liveteckning

13 april 2023, 19:00 - 20:15

13 apr
Vissa somnar helt – pianokonsert och drömsk liveteckning

Låt tankarna vandra bort eller somna helt till ett framträdande om tillståndet mellan dröm och vakenhet. Pianisten Anders Teglund bjuder på vacker pianomusik medan konstnären Sara Granér projicerar sina liveteckningar i rummet.
Evenemanget ingår i konceptet Kulturligg.

Biljett

Entrépris 230 kronor med Kulturkortet. Paketpris för alla tre föreställningar 600 kronor.

Köp biljett

Sara Granér är serietecknare, illustratör och konstnär. Hon är aktuell med en ny bok som heter Den sjunde vännen. Hon har på senare år gjort en del verk för scen, bland annat den hyllade dockteatern, En idiot ibland oss, på Malmö Dockteater. I denna livesättning målar Sara abstrakta bilder som vaggar publiken in i sömnens land.

Pianisten Anders Teglund har släppt fyra soloalbum. Han var medlem i Umeåbandet Cult of Luna mellan 2003–2013 och har även spelat med Mattias Alkberg och Convoj. Innan pandemin gjorde han många hemma hos-konserter i människors vardagsrum, och där brukar publiken ibland somna efter en stund. Detta tillstånd har han sedan tagit fasta på i skapandet av musiken till Vissa somnar helt.

Om Kulturligg

För dig som är lat eller känner dig sugen på en annorlunda upplevelse. Badvakter från Baywatch, tibetanska klangskålar och drömskt tecknande. Tre evenemang med en gemensam nämnare – du ligger ner. Kulturligg, alltså.

Kulturligg: Baywatch med PotatoPotato

Kulturligg: En meditativ ljudresa med slagverkare Tina Quartey

Vissa somnar helt – pianokonsert och drömsk liveteckning

  • 13 april 2023, 19:00 - 20:15
  • Längd: 1 timme 15 minuter
Tillgänglighet på platsen
  • Handikapptoalett
  • Hiss/ramp

Pris

  • Standard: 295 kr
  • >Barn (under 18 år):: 95 kr

Plats

Dunkers Kulturhus, Dunkers kulturhus, Teatersalen
Kungsgatan 11
252 21 Helsingborg

Visa på karta